Датум рођења: Крај децембра 1914. године (вероватно 31. децембар). Деда Раде је пријавио да се унук родио 1. јануара 1915. године. Имајмо у виду да се Бранко родио у току Првог светског рата. Деда се надао да ће на тај начин за годину дана продужити унукову регрутацију и да ће ''можда дотле већ пропасти Аустрија и његов Бранко неће служити ћесара...''.
Место рођења: Село Хашани, код Босанске Крупе
Родитељи: Вид Ћопић и Софија Новаковић
Како је добио име: Софија је на поклон из Новог Сада добила чашу са ликом песника Бранка Радичевића. Приликом удаје је са собом понела чашу на којој је писало: ''Пуна срца пуне чаше, нека живи што је наше.'' Првом сину даје име по познатом песнику, на тај начин повезујући њихове судбине. Име Бранко је било изузетно ретко у овим крајевима.
Породица: Сестра Смиљка (1916. године), брат Рајко (1918. године). Обоје су погинули у Другом светском рату. Смиљка је Бранку за време рата позајмила опанке, сматрајући да су брату потребнији, а она као чобаница ће се снаћи. Бранко је касније на њеном гробу оставио те опанке.
Кућа је уништена током рата у Босни. Обновљена је прошле године. |
Бранков отац Вид умире 1918. године од шпанске грознице и ране задобијене у Првом светском рату (због десне руке је постао инвалид). Имао је тада 35 година. Аустроугарска војска га је мобилисала на почетку рата, док је његов рођени брат Никола био српски добровољац. Два рођена брата су ратовала на супротним странама. Бранко је од њих двојице добио прве играчке (пушчане чауре). Овако Бранко памти оца:
''Масовно је свијет одлазио и по осталим селима, па се смрти више и није придавала посебна пажња; тако је некако и очева смрт прошла, а да га нисам добро ни запамтио. Сјећам се живо само једног призора. Биле су гладне поратне године, ми оврхли жито те је зрње с пљевом још било непровијано. Да нам неко не би ноћу крао жито, отац је спавао на гумну, а ја поред њега. Гледали смо звијезде. Питам ја: 'Шта је горе?', а он одговара и натенане објашњава. Ето, тога детаља се сјећам.''
Велики утицај на пишчево детињство имали су деда Раде (овековечен у бројним приповеткама) и ујак Андрија (мотивисао је сестрића да се школује). Деда Раде умире 1920. године. Софија се преудаје за Стевана Ћука, рађа Предрага и Здравка.
Образовање: Основну школу је завршио у Хашанима, нижу гимназију у Бихаћу. Тада је становао у средњошколском интернату (прочитати одличан роман ''Магареће године'', ако већ нисте). Успомена мајке Соје:
''Кад је био завршио основну школу, уписали смо га, мој брат и ја, у ниже разреде гимназије у Бихаћу. Смјестили смо га у интернат. Пола сам плаћала ја, а пола држава - ко ли? Одведемо га тамо и оставимо, кад - гле чуда? - мој Бранко већ другог дана стругнуо из школе. Гладан, уморан и уплакан - дође у село. До Крупе се некако докотрљао возом, а од Крупе до Хашана сат пјешице. Тад је имао нешто више од једанаест...Дјечак груне у плач и ридање...'Не могу ја тамо, тамо је све туђе.'''
Недостајало му је село, радовао се распустима и повратку кући. Колика је била пишчева љубав према родном месту види се и по начину на који је писао о њему, као и о Босни и Босанцима уопште.
Да ли су међу овим дечацима и близанци Мандић, Де-Де-Ха и Баја? |
Бранкова прва фотографија |
Бранчило 1930. године уписује први разред Учитељске школе у Бањалуци. Станује опет у интернату.
Оцене из гимназије |
''Када сам га први пут видио, био је онако необично - боемски немарно обучен, необријан, са шеширом на глави. Узбуђено се маших за ђачки качкет и бојажљиво га поздравих. Тин ме погледа строго и попријеко, мислећи да му се нешто ругам, и одвали набусито: 'Баш ми паметно изгледаш, момче, нема шта.' Поцрвенех и ваљано пружих корак, жалостан што је Тин погрешно схватио мој поздрав.''
Пребацује се у Карловац, дипломира. Одлази у Београд на студије.
Савски (Бранков) мост: Бранко долази у Београд али на станици не затиче пријатеља који је требао да га дочека. Мобилних телефона тада није било, а ретко ко је имао и фиксни. Ћопић прву ноћ у српској престоници проводи испод моста. Тај мост ће касније имати још једну улогу у Бранковом животу.
Факултет: Уписује педагошку групу предмета на Филозофском факултету, станује у Студентском дому.
''Политика'': Приповетка ''Смртно руво Соје Чубрилове'' светлост дана је угледала 8. маја 1936. године. До почетка Другог светског рата у овим новинама објављује 126 кратких прича. Важно је његово учешће и у ''Политици за децу'', где малишане забављају воденичар деда Триша и мачак Тоша. Након рата настаје и роман. Упознаје Јована Дучића.
Прва збирка приповедака: ''Под Грмечом'', 1938. године.
Дела: ''Борци и бјегунци'', ''Доживљаји Николетине Бурсаћа'', ''Башта сљезове боје'', ''Скити јуре зеца'', ''Пролом'', ''Глуви барут'', ''Не тугуј, бронзана стражо'', ''Осма офанзива'', ''Делије на Бихаћу'', ''Пјесме'', ''У свијету медвједа и лептирова'', ''Орлови рано лете'', ''Магареће године'', ''Јежева кућица'', ''Приче испод змајевих крила'', ''Доживљаји мачка Тоше'', ''Босоного дјетињство'', ''Славно војевање'', ''Битка у Златној долини'', ''Мала моја из Босанске Крупе'', ''Глава у кланцу, ноге на вранцу'', ''Лијан води караване'', итд.Десанка Максимовић и Бранко |
Иво Андрић и Ћопић
''Поздравимо се и ја кренем према хотелу 'Москва', гдје су ме нестрпљиво чекали другови Скендер Куленовић и Душан Костић да чују резултат.- Е, дедер, куме, причај - загракташе углас чим ме опазише.- Ишћерало ме.- Како ишћерало?- Па ишћерали ме из Партије.- Е, онда богами, има да частиш?- А зашто, побогу, да частим умјесто да се расплачем над својом судбином да ме због једне изјаве могу изгнати из Партије.- Да частиш, него како! - објашњава Скендер. - Зато што више нећеш плаћати чланарину.''
''Нешто се на мене напопастило. Од мога писања ништа неће бити. Шта је, ту је - дућан се затвара. Једноставно - немам ријечи, погубиле су се, нестале...''
''Бранко Ћопић. Сам је крив за своју смрт. Вадили су га из гована многи добри другови па није помогло. Био је ту и Хектор, амбасадор Мексика, сад је у Турској, и Селим Нумић, и Ратко Новаковић, и Цица, бог је убио дабогда! и његови бројни читаоци, али ништа није помогло. Помозите јој да преживи ову моју бруку и срамоту, ако је икако могуће. Збогом лијепи и страшни животе!''
Стеван Раичковић, Бранко Ћопић и Иво Андрић |
- Редовно се дописивао са Ивом Андрићем, размењују разгледнице са путовања. Били су велики пријатељи, иако потпуно различити. Андрић тих и ненаметљив, Ћопић гласан и велика причалица. Често су путовали по књижевним вечерима заједно, дубоко се поштовали. Бранка је погодила Андрићева смрт.
- Написао је неколико сценарија за филмове.
- На његов рад су утицали Иван Цанкар, Мирослав Крлежа, Иво Андрић, Максим Горки, Сервантес, Гогољ и Чехов.
- Опуштао се уз Политикин забавник и авантуре Паје Патка.
- Волео је рано да устаје, писао је од 7 до пола 2.
- Написао је чудну причу ''Самоубиство'', где главни јунак размишља да скочи у воду.
- Дела домаћих писаца које је највише ценио била су ''Бакоња фра Брне'' Симе Матавуља, ''Сеобе'' Милоша Црњанског, ''На Дрини ћуприја'' Иве Андрића и ''Тврђава'' Меше Селимовића.
- Десанка Максимовић, његова добра пријатељица и комшиница, у једном предговору је написала да је Бранко ''у основи тужан песник''.
- Ђацима првацима је 1973. године упутио поруку: ''Кад отвориш прву књигу, већ улазиш у чудесни свет најлепше бајке. Чега ту све нема: од мајмуна до васионског брода и још.... ихи, ма не питај! Можда ћеш чак и мене тамо наћи, обично седим пречагу или две на истим лествицама изнад нашег рођака мајмуна.''
- Свакодневни вечерњи ритуал је прво чинила шетња до Калемегдана или Ташмајданског парка, затим цртани филмови и дневник.
- Својој школи у Хашанима у неколико прилика је поклањао на стотине и хиљаде књига, како својих, тако и других писаца.
- Увек је саосећао са туђом муком и тугом. Дискретно је материјално помагао кад год је могао. У друштву је увек био широке руке, није дозвољавао да други плаћају рачун.
- У Бихаћу су му се ругали због сељачког порекла, одеће и сиромаштва.
- Уплашио се када је први пут видео воз, мислећи да је нешто живо.
- Имао је занимљиво искуство када је први пут видео водокотлић у бихаћком интернату: ''Затворим се унутра и попнем на шољу. Да бих се за нешто придржавао, ухватим се за ланац којим се пушта вода. Уто, испод мене, рикну и захуча млаз воде, а ја као безглав скочих, пограбих гаће и панталоне објема рукама и истрчах у ходник, па на главна врата, и у трку везујући гаће и панталоне, јурнух улицом преко моста на Уни, претрчах га и сакрих се у жбуњу у парку.''
- Знао је напамет пасусе из Старог и Новог завјета, народне књижевности, као и из дела Сервантеса, Гогоља, Чехова, Кочића, Андрића, Лорке, Крлеже, Јесењина.
- Имао је више од две године када је проговорио. Породица је била забринута. Врачара је баби дала колач умешен на воденичном камену како би ''само млео речи''. Сви укућани су ћутке гледали како мали Бранко једе колач, очекујући неко чудо. Деда Раде се унуку унео у лице, а малишан је одједном узвикнуо: ''Марш!'' Касније је сам причао како стварно много меље као воденица.
- Учитељица му је поклонила оловку када је чула да пише песмице.
- Систем образовања Учитељске школе захтевао је свирање одређеног инструмента. Бранко је изабрао виолину. Леворук и лошег слуха, није се добро сналазио, па га је професор упоређивао са медведом из циркуса. Бранко због тога никада није отишао у циркус.
- Бранко и Цица су имали две фотеље са иницијалима. Када би дошао гост, Бранко је седао у Цицину фотељу.
- Деда Раде му је тепао ''Биограде мој''.
- Оженио се други пут на Видовдан. Кумови су били браћа по перу, Скендер Куленовић и Душан Костић. Бранко је ову одлуку објаснио на следећи начин: ''На овај дан су пали бројни српски јунаци, па нек падне и један Ћопић.'' Своју супругу Цицу је често дозивао ''мац-мац-мац''.
- Све је писао обичном оловком у обичној свесци.
- Као што смо рекли, име је добио по Бранку Радичевићу. Преспавао је испод моста који носи име по овом песнику. На крају је скочио са истог моста, као да није могао да побегне од свог имењака.
- Многи Бранкови савременици и пријатељи кажу да је имао шесто чуло. Још му је деда Раде говорио да је видовит јер би усред сунчаног и ведрог дана узнемирено најављивао невреме. Дечакове речи би се обистиниле. Као популаран писац, није никако хтео у Бањалуку на једну свечаност. Скоро су га на силу одвезли и сместили у хотел. Око поноћи је на рецепцији тражио такси за Београд. Кад је стигао кући, жена је отворила врата и кроз сузе рекла: ''Жив си ми!'' Бањалука је те ноћи била разорена у земљотресу. Присетимо се његовог страха да једног дана неће имати за кирију и струју. Можда нам је сад јасније зашто је решио да пресуди себи.
''Хумор је штит према свим невољама које човјека у животу сналазе. Као дијете сам био врло плашљив и стидљив, а моја хумористичка жица ме извукла из те атмосфере. Ведрином и хумором борио сам се против свих ужаса рата.''
Коментари
Постави коментар